LIST KAPELANA NACZELNEGO ZHR

Zapraszamy do lektury.

► LIST


XX DZIEŃ PAPIESKI - TOTUS TUUS 

DZIEŁO NA TEN CZAS…

Wielu z nas jeszcze nie było na świecie, kiedy miał miejsce pierwszy Dzień Papieski w 2001 roku. W tamtym czasie Jan Paweł II był jeszcze wśród nas. Papież Polak szczególnie swoją myślą, troską i modlitwą otaczał najsłabszych, czyli chorych i cierpiących, dzieci oraz osoby w podeszłym wieku.

ZHR od samego początku współtworzył i był uczestnikiem Dni Papieskich. Jesteśmy powołani do pełnienia służby innym, zwłaszcza słabszym. Stąd rok 2020 jest dla nas wyjątkowy, ponieważ trapi nas wirus i pomocy naszej potrzebują szczególnie osoby starsze i niedołężne. A dodatkowo w obecnym roku minęła setna rocznica urodzin Karola Wojtyły.

Dzisiaj, 11 października, obchodzimy XX Dzień Papieski. Tym razem hasłem jest: TOTUS TUUS (Cały Twój), zawołanie Karola Wojtyły, w którym oddaje swe losy w ręce Matki Bożej.

Samo wspominanie świętego Jana Pawła II jest niewystarczające, potrzebna jest jeszcze modlitwa i rozważanie Jego słów, ale niewątpliwie wspaniałym dodatkiem jest „żywy pomnik JPII", tzn. wspólny dar dla młodych dziewcząt i chłopców, którzy obdarzeni talentami, nie mają możliwości ich rozwijać.

Fundacja Dzieło Nowego Tysiąclecia zbiera pieniądze na stypendia dla naszych sióstr i braci.

Każdy z nas może dołożyć małą cegiełkę do tego wielkiego dzieła.

     ♦     ♦     ♦

Jak?     SZYBKA AKCJA - JP2
do 31 października 2020 roku

KROK 1
roześlij SMSem, mailem, za pomocą mediów społecznościowych zaproszenie do 3 osób ze swoich najbliższych, przyjaciół i znajomych, aby wzięli udział w akcji Dzień Papieski:
DZIEŃ PAPIESKI – podaruj SMSa bliźniemu – słowo „STYPENDIA" na nr 74265 (koszt 4,92 zł)
lub jeśli masz taką możliwość wydrukuj i przygotuj karneciki
(► patrz załącznik)
oraz prośbę, by także oni przekazali tę wiadomość dalej do 3 osób,

KROK 2
jeśli możesz, Ty także wyślij takiego SMSa na podany nr 74265: STYPENDIA,

KROK 3
w chwili ciszy skieruj do świętego Jana Pawła II kilka słów modlitwy w intencji Jego dzieł.


XXXVIII PIELGRZYMKA HARCERSKA NA JASNĄ GÓRĘ
11-13 września 2020 roku

Druhny i Druhowie!

Jak wszyscy Polacy obecnie przeżywamy specyficzny czas, dla wielu czas ograniczeń, lęku, wyrzeczeń spowodowanych pandemią. Dlatego niezwykle ważną sprawą jest ufność składana w ręce naszego Ojca i Matki.
Spotkajmy się u stóp Matki Boskiej Częstochowskiej, naszej Patronki i Tej, która tak wiele razy otoczyła naszą Ojczyznę opieką i tyle razy nam pomogła.
Sam Pan Jezus umierając na krzyżu polecił nas wszystkich jej opiece - UWIERZMY W JEJ MOC !

Czuwaj!

Kapelan Naczelny ZHR - ks. hm. Robert Mogiełka

-   -   -

ZAPISY -  jasnagora.zhr.pl/zapisy

► INFORMATOR PIELGRZYMKOWY -  jasnagora.zhr.pl

ŚCIEŻKA HARCERSKA
Dedykowana jest dla drużyn harcerskich i zz-etów. Jeśli chcesz przyjechać na pielgrzymkę ze swoja jednostką wybierz tę trasę.

ŚCIEŻKA INSTRUKTORSKA
Jeśli jesteś instruktorem i przyjeżdżasz na pielgrzymkę indywidualnie to trasa instruktorska jest dla Ciebie.

ŚCIEŻKA WĘDROWNICZA
Przyjedź z drużyną wędrowniczą i zmierz się z wyzwaniami trasy wędrowniczej. Jesteś wędrownikiem i przyjeżdżasz sam? Świetnie! Dołączymy Cię do któregoś ze zgłoszonych patroli. 

ŚCIEŻKA ZDALNA
Odległość nie pozwala Ci przyjechać na pielgrzymkę? Nic straconego! Przeżyj pielgrzymkę razem z nami na specjalnie przygotowanej trasie zdalnej.

PROGRAM SZCZEGÓŁOWY - jasnagora.zhr.pl/program

-   -   -

NOCLEG
Ze względu na COVID-19 nocleg możliwy będzie tylko na bazie namiotowej w namiotach turystycznych. W namiocie mogą spać maksymalnie 3 osoby. Obowiązuje ekwipunek biwakowy.

Adres: Parking Jasnej Góry, ul. Klasztorna.

KOSZT PIELGRZYMKI 
Odpłatność za pielgrzymkę wynosi 30 zł płatne na konto lub 35 zł płatne na miejscu w biurze pielgrzymki.

Nazwa:  Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej Okręg Górnośląski
Numer konta: 18 8876 0009 0034 9011 2000 0003
Tytułem: Składka programowa-pielgrzymka harcerska

Płatność przelewem należy dokonać do 9 września. 
Zapewniamy sobotni obiad oraz wrzątek w bazie namiotowej. Śniadania i kolacje drużyny przygotowują we własnym zakresie. Obiad wydawany będzie w jednorazowych  naczyniach.

KOSZT TRASY ZDALNEJ
Pakiet pielgrzyma 15 zł.

DOFINANSOWANIE TRANSPORTU - jasnagora.zhr.pl/dofinansowanie-dojazdu


MSZE ŚW. PODCZAS HAL'2020

Druhny i Druhowie,

Komendantki i Komendanci!

W obecnej sytuacji epidemicznej Wszyscy stajemy przed wyzwaniem jak zorganizować świętowanie Dnia Pańskiego, czyli niedzielę na obozie harcerskim w lesie.

Dotychczas podejmowaliście wysiłek, aby niedziela na obozie miała wyjątkowy charakter. W poprzednich latach, normalnego funkcjonowania, dbaliście o to, aby zapewnić wszystkim zuchom, harcerkom i harcerzom możliwość uczestnictwa w niedzielnej Mszy św., która była nie tylko spełnieniem Bożego Przykazania, lecz nade wszystko budowaniem relacji z Bogiem i umacnianiem wspólnoty. Zabiegaliście o obecność kapłana, możliwość spowiedzi, a wielu z Was organizowało Duszochwaty i Dni Skupienia.

Podobnie wielkim przeżyciem dla uczestników kolonii i obozów było wyjście całego obozu do kościoła w pobliskiej miejscowości, co było dodatkowo pozytywnym świadectwem wiary.

Za to wszystko jestem Wam ogromnie wdzięczny, bo wiem, że jeżeli działania duszpasterskie na kolonii czy obozie są dobrze i godnie zorganizowane, nawet w tak drobnej rzeczy jak krótka modlitwa na początku dnia lub jego podsumowania, czy modlitwa przed posiłkiem, to w świadomości młodych ludzi pozostają na lata. Szczere, z serca płynące zaangażowanie kadry może przyczynić się do budowania mocnej wiary, a bylejakość ją niszczyć.

Poniżej znajdziecie propozycje jak zorganizować Msze św. oraz nabożeństwa niedzielne.

LIST KAPELANA NACZELNEGO ZHR NA HAL'2020
ZHR - HAL2020 - NABOŻEŃSTWO NIEDZIELNE

Czuwaj! Szczęść Boże!

Kapelan Naczelny ZHR
ks.hm. Robert Mogiełka