XXXIX PIELGRZYMKA ZHR NA JASNĄ GÓRĘ
Częstochowa - Jasna Góra, 10-12 września 2021 roku

ZAPROSZENIE

Druhno Drużynowa, Druhu Drużynowy!

    Wielkimi krokami zbliża się nasze następne spotkanie w Częstochowie. Na tegorocznej pielgrzymce będziemy odkrywać ślady życia siostry Róży Marii Czackiej, polskiej zakonnicy, opiekunki niewidomych, założycielki Towarzystwa Opieki nad Ociemniałymi oraz Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Służebnic Krzyża. Podczas gawędy przy piątkowym ognisku przeniesiemy się do czasów jej młodości, następnie przy okazji następnych punktów programu, wspólnie przejdziemy drogę do beatyfikacji siostry Róży.
    Jestem przekonany, że postać ta wyryje w Waszych sercach trwały ślad i przyniesie Wam wiele inspiracji przy realizowaniu rocznego planu pracy z drużyną. Spotkajmy się razem u boku Jasnogórskiej Madonny, do zobaczenia!

Komendant Pielgrzymki
phm. Adam Ziembowicz HR

INFORMACJE

 https://jasnagora.zhr.pl/


DUCHOWA  ADOPCJA ORGANIZACJI HARCEREK

Drogie Druhny!

Czy istnieje większa siła niż modlitwa? Powiedziane jest: „Szukajcie a znajdziecie, proście a będzie wam dane".
Podczas Kursu Harcmistrzyń „Spoiwo", który odbywa się w trudnym roku pandemii, dostałyśmy zadanie dotyczące sprawy kryzysu wiary w Organizacji Harcerek.

Jednym z naszych działań w ramach tego zadania była codzienna modlitwa w intencji instruktorek naszej Organizacji. Zapraszamy także Was do tego samego - nazwałyśmy to Duchową Adopcją Organizacji Harcerek. Proponujemy Wam kilka dróg – w zależności od chęci i możliwości czasowych. Zapraszamy na wędrówkę w stronę szczytów Gór Świętokrzyskich, Wzniesienia Górowskiego, Sudetów, Tatr i Himalajów.

● Góra Zamkowa (216 m) – 9 dni modlitwy
● Łysica (612 m) – 25 dni modlitwy
● Czarna Góra (1205 m) – 50 dni modlitwy
● Rysy (2499 m) – 100 dni modlitwy
● Mount Everest (8488 m) – 9 miesięcy modlitwy

Modlitwę za naszą Organizację Harcerek rozpoczniemy oficjalnie 22.05.2021, w rocznicę powstania pierwszych drużyn we Lwowie. Tego dnia o godzinie 19:00 w kościele p.w. św. o. Pio w Warszawie na Kabatach zostanie odprawiona Msza święta w intencji naszej Organizacji. Zachęcamy do uczestnictwa w tym samym czasie we Mszy Świętej w Waszych miastach – połączmy się duchowo na Eucharystii!

Jeśli nie macie możliwości uczestniczyć realnie w Mszy świętej, to tutaj zamieszczamy link do transmisji z Warszawy: https://youtu.be/N6B7__xmDwo .

Ścieżka Mount Everest zakończy się 9 miesięcy później, w Dzień Myśli Braterskiej 2022 roku. W jej ramach możecie włączyć się w Różę Różańcową w intencji OH-ek - druhny chętne do takiej formy modlitwy proszone są o kontakt z phm. Magdaleną Fudałą-Janc (magdalena.fudala-janc@zhr.pl), która będzie koordynowała przekazywanie tajemnic.

Poniżej zamieszczamy tekst modlitwy, którą możecie odmawiać wybierając dowolną ścieżkę duchowej adopcji, możecie takze wybrać inną formę.

"Panie Boże wezwałeś mnie po imieniu i powołałeś do harcerstwa.
To ja dzisiaj tworzę naszą Organizację. Powierzyłeś mi wychowanie młodego człowieka. Wiesz, jak trudno jest przewodzić, kiedy dookoła świat proponuje atrakcyjny, łatwy styl życia. Chcę być wierna ideałom harcerstwa. Służyć Tobie, Ojczyźnie i bliźniemu. By móc to robić, rozpal we mnie pragnienie poznawania Ciebie. Przemawiaj w ciszy poranka, blasku ogniska, muzyce strumieni, śpiewie skowronka, zmęczeniu wędrówki, braterskim uścisku. Duchu Święty, działaj, otwieraj mój umysł, rozpalaj moje serce, natchnij mnie, abym głęboko zapuszczała korzenie wartości życia i bym mogła wznosić się ku gwiazdom mego przeznaczenia. Powierzam Ci dzisiaj naszą Organizację Harcerek. Każdą zuchenkę, harcerkę, wędrowniczkę i instruktorkę.
Amen."

Czuwajmy!

Kurs harcmistrzyń "Spoiwo"


ZMARTWYCHWSTANIE PAŃSKIE - AD 2021

Rok temu obchodziliśmy Święta Wielkanocne w wyjątkowej atmosferze. Bez spotkań, bez wspólnego świętowania. Byliśmy pełni nadziei, że stan epidemii niebawem wygaśnie i wrócimy do naszych zwyczajów i tradycji.

Jednak dziś już wiemy, że to nie takie proste i cały czas wszyscy borykamy się z zagrożeniem zdrowia i życia.

Zwróćmy jednak uwagę, iż dla nas wierzących, problemy utraty zdrowia, a nawet życia, mimo nasycenia ludzką tragedią, w zderzeniu z utratą życia wiecznego są mało istotne. 

Tym, który nas wzywa i umacnia jest Jezus, Zmartwychwstały Jezus.

Zatem ALLELUJA i w drogę, ku wieczności.

Radosnego udziału w Zmartwychwstaniu Pana.

Czuwaj!

ks. hm. Robert Mogiełka
Kapelan Naczelny ZHR


WIELKI POST '2021

Właśnie mija rok spędzony w atmosferze epidemii i ograniczeń. 
Zapewne wszyscy tęsknimy za powiewem wiosennego wiatru, pachnącego kwitnącymi roślinami. Za wyrwaniem się z czterech ścian. 
Jest to aż nazbyt oczywiste. 

Musimy jednak pamiętać, że nie tylko nasze płuca i zmysły spragnione są świeżości.
Nasz wewnętrzny DUCH też tego potrzebuje, nie zapominaj o tym.

SPRÓBUJMY RAZEM ZNALEŹĆ DUCHA ODNOWY PODCZAS WIELKIEGO POSTU.

Duszpasterz Okręgu Wielkopolskiego ZHR ks. Jan Frąckowiak zaprasza na:

ROZWAŻANIA WIELKOPOSTNE


Zachęcam i gorąco polecam! Czuwaj!

Kapelan Naczelny ZHR
ks.hm. Robert Mogiełka

 DZIEŃ MYŚLI BRATERSKIEJ '2021

Kapelan Naczelny ZHR
ks.hm. Robert Mogiełka


DZIEŃ PATRONA HARCERSTWA POLSKIEGO 

23 lutego to wspomnienie liturgiczne i dzień naszego patrona - błogosławionego ks.phm. Wincentego Frelichowskiego "Wicka".
Z tej okazji Delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Harcerstwa bp. Józef Guzdek zwrócił się do wszystkich organizacji harcerskich.